IWC - IW3714-64
IW3714-64 Portuguese Chrono-Automatic Stainless Steel / Panda Japan
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-64 (aka: IW3714-64) |
| Name: | IW3714-64 Portuguese Chrono-Automatic Stainless Steel / Panda Japan |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The ref. IW3714-64 Portugieser has a silver dial with black subdials - the so-called 'Panda' configuration. It was a limited edition of 200 pieces created for the Japanese market in 2007. The caseback features an engraving of the country.