IWC - IW3714-66
IW3714-66 Portuguese Chrono-Automatic Stainless Steel / Lucerne
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-66 (aka: IW3714-66) |
| Name: | IW3714-66 Portuguese Chrono-Automatic Stainless Steel / Lucerne |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Chronograph reference IW3714-66 is a limited edition of 50 pieces created in honor of the 25th anniversary of Lucerne jewelers of the Phillipines. It features a stainless steel case and a grey dial with silver subdials. Hands and numerals are rose-gold plated.