IWC - IW3714-67
IW3714-67 Portuguese Chrono-Automatic White Gold / Tim Jeffries
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-67 (aka: IW3714-67) |
| Name: | IW3714-67 Portuguese Chrono-Automatic White Gold / Tim Jeffries |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | Yes, 9 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser IW3714-67 is a limited edition of 9 pieces created for actor Tim Jeffries. It features a white gold case and a silver-plated dial with red gold indexes.