IWC - IW3714-69
IW3714-69 Portuguese Chrono-Automatic Rose Gold / Concours Reine Elisabeth 2008
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-69 (aka: IW3714-69) |
| Name: | IW3714-69 Portuguese Chrono-Automatic Rose Gold / Concours Reine Elisabeth 2008 |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser reference IW3714-69 is a piece unique created for the 2008 Concours Reine Elisabeth. It features a rose gold case with a black dial.