IWC - IW3714-78
IW3714-78 Portuguese Chrono-Automatic Rose Gold / 266 Diamond
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-78 (aka: IW3714-78) |
| Name: | IW3714-78 Portuguese Chrono-Automatic Rose Gold / 266 Diamond |
| Produced: | 2006 |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 10.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Ref. 3714-70 up to 78 offer a glamorous twist to the otherwise restraint Portuguese character through the addition of diamonds to the dial and/or case. Reference IW3714-78 has a rose gold case set with 266 diamonds.