IWC - IW3714-82
IW3714-82 Portuguese Chrono-Automatic Red Gold / Slate
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-82 (aka: IW3714-82) |
| Name: | IW3714-82 Portuguese Chrono-Automatic Red Gold / Slate |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Chrono-Automatic, introduced in 2012, has an elegant design. It is powered by the 79350 calibre, with a power reserve of 44 hours. This model, reference IW3714-82, has a red gold (5N) case and a slate-colored dial with red-gold plated numerals.