IWC - IW3714-85
IW3714-85 Portugieser Chrono-Automatic Red Gold / Silver / Diamond
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-85 (aka: IW3714-85) |
| Name: | IW3714-85 Portugieser Chrono-Automatic Red Gold / Silver / Diamond |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 10.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser 3714 was introduced in 1998 as a more affordable take on the split-seconds 3712. The case measures 40.9mm across; up until 2007 it housed the self-winding caliber 79240; after that the 79350 was used. Available in numerous configurations, reference IW3714-85 has a Red Gold case and a Silver dial, set with a total of 108 diamonds.