IWC - IW3714-88
IW3714-88 Portugieser Chrono-Automatic Bucherer Blue Editions
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-88 (aka: IW3714-88) |
| Name: | IW3714-88 Portugieser Chrono-Automatic Bucherer Blue Editions |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser reference IW3714-88 is a limited edition of 100 pieces created for Bucherer. It features a red gold case and a blue dial with sunburst finish.