IWC - IW3714-90
IW3714-90 Portuguese Chrono-Automatic White Gold / Diamond / Blue
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-90 (aka: IW3714-90) |
| Name: | IW3714-90 Portuguese Chrono-Automatic White Gold / Diamond / Blue |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The 2017 IWC Portugieser reference IW3714-90 is a unique piece. It features a white gold, diamond-set case and a blue dial with diamond-set flange.