IWC - IW3714-93
IW3714-93 Portuguese Chrono-Automatic Stainless Steel / Zürich
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3714-93 (aka: IW3714-93) |
| Name: | IW3714-93 Portuguese Chrono-Automatic Stainless Steel / Zürich |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The 2019 IWC Portugies Chrono-Automatic reference IW3714-93 is a limited edition of 150 pieces exclusively available at the Zurich IWC boutique.