IWC - IW3716-02
IW3716-02 Portugieser Chronograph "150 Years" Stainless Steel / White
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3716-02 (aka: IW3716-02) |
| Name: | IW3716-02 Portugieser Chronograph "150 Years" Stainless Steel / White |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 2000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Chronograph reference IW3716-02 was introduced in 2018 as part of IWC's 150th Anniversary collection. This watch features a stainless steel case and a white lacquered dial. While its design is near identical to the 3714 it is powered an in-house movement rather than one obtained from a third party manufacturer.