IWC - IW3716-03
IW3716-03 Portugieser Chronograph "150 Years" Red Gold / White
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3716-03 (aka: IW3716-03) |
| Name: | IW3716-03 Portugieser Chronograph "150 Years" Red Gold / White |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Chronograph "150 Years" reference IW3716-03 was added to the original SIHH 2018 150th anniversary collection in April of 2018. This limited edition of 250 pieces features a red gold case and a white lacquered dial.