IWC - IW3716-10
IW3716-10 Portugieser Chronograph Red Gold / Grey
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3716-10 (aka: IW3716-10) |
| Name: | IW3716-10 Portugieser Chronograph Red Gold / Grey |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser 3716 takes the looks from the classic 3714, but upgrades these with a newer movement, a see-through back, and other small tweaks. The first 3716's showed up in the '150th Anniversary' collection of 2018, trickling down to the regular collection in late 2019. Reference IW3716-10 has a red gold case paired with a slate grey dial.