IWC - IW3716-14
IW3716-14 Portugieser Chronograph Red Gold / Blue / Boutique Edition
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3716-14 (aka: IW3716-14) |
| Name: | IW3716-14 Portugieser Chronograph Red Gold / Blue / Boutique Edition |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser 3716 takes the looks from the classic 3714, but upgrades these with a newer movement, a see-through back, and other small tweaks. The first 3716's showed up in the '150th Anniversary' collection of 2018, trickling down to the regular collection in late 2019. Reference IW3716-14 has a Red Gold case and a Blue dial. This was added to the collection in 2020.