IWC - IW3776-01
IW3776-01 Portugieser Grande Complication Platinum / Silver
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3776-01 (aka: IW3776-01) |
| Name: | IW3776-01 Portugieser Grande Complication Platinum / Silver |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Portugieser Grande Complication Platinum with platinum case and silver dial operates on a 79091 calibre. Complications include the perpetual calender, the perpatuel moon phase display, chronograph, minute repeater and has a 44 hour power reserve. The big difference with the former Portugueser Grande Complication, the IW377401, is that the new Grande Complication no longer bears an engraving of the globe showing longitude and latitude.