IWC - IW3776-03
IW3776-03 Portugieser Grande Complication Platinum / Bucherer Blue
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3776-03 (aka: IW3776-03) |
| Name: | IW3776-03 Portugieser Grande Complication Platinum / Bucherer Blue |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugiser Grande Complication reference IW3776-03 is a unique piece created for, it is assumed, Bücherer to go with their Bücherer Blue Editions series. It features a platinum case and a blue dial.