IWC - IW3902-08
IW3902-08 Portuguese Yacht Club Chronograph Boutique Edition
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3902-08 (aka: IW3902-08) |
| Name: | IW3902-08 Portuguese Yacht Club Chronograph Boutique Edition |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portuguese Yacht Club IW390208 is a Boutique Edition limited to 250 pieces. It has a rubber-coated mid case and a black dial with silver subdials.It is powered by the self-winding caliber 89361.