IWC - IW3904-06
IW3904-06 Portuguese Chronograph Classic Laureus
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3904-06 (aka: IW3904-06) |
| Name: | IW3904-06 Portuguese Chronograph Classic Laureus |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
For the eighth time, IWC Schaffhausen is supporting the good work carried out across the globe by the Laureus Sport for Good Foundation with a limited-edition timepiece in characteristic Laureus blue. With the Portuguese Chronograph Classic, the Swiss manufacturer is using a classically inspired timepiece to sponsor a charitable organization that exists to give children all over the world a chance at a better future. Reference: IW390406