IWC - IW3972-01
IW3972-01 Portugieser Perpetual Calendar Digital Date-Month Edition "75th Anniversary" Platinum
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW3972-01 (aka: IW3972-01) |
| Name: | IW3972-01 Portugieser Perpetual Calendar Digital Date-Month Edition "75th Anniversary" Platinum |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Portugieser Perpetual Calendar Digital Date-Month Edition "75th Anniversary" is one of IWC's most outstanding technological advances. The Portugieser (Portuguese) watch family now includes a model featuring a digital display for the date and month. Features include the perpetual calendar, digital large date display, leap year display, chronograph with flyback functions and the 89801 calibre with its efficient double-pawl winding mechanism and quick-action switch. The platinum digital perpetual calendar is limited to 25 pieces.