IWC - IW5000-01
IW5000-01 Portugieser Automatic 2000 Stainless Steel
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5000-01 (aka: IW5000-01) |
| Name: | IW5000-01 Portugieser Automatic 2000 Stainless Steel |
| Produced: | 2000 |
| Produced: | 2002 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Automatic 2000 was launched in the year 2000 in platinum (250 pieces), red gold (750 pieces) and stainless steel (1000 pieces). It was IWC's first wristwatch with a movement fully conceived in-house. The ref. 5000-001 has a stainless steel case of 42mm and a black dial with silver subdials.