IWC - IW5001-12
IW5001-12 Portuguese Automatic Laureus
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5001-12 (aka: IW5001-12) |
| Name: | IW5001-12 Portuguese Automatic Laureus |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.30 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
Comitted to the Laureus Sport for Good foundation, IWC released a limited edition of its fabeled Portuguese Automatic. 1000 pieces were made in 2009-2010, with parts of the proceeds going to the foundation. As always, this Laureus Edition sported a blue dial.