IWC - IW5001-15
IW5001-15 Portuguese Automatic Red Gold / Gassan
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5001-15 (aka: IW5001-15) |
| Name: | IW5001-15 Portuguese Automatic Red Gold / Gassan |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.30 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser 5001 was introduced in 2004. This Portugieser features a case of 42.3mm, which holds a self-winding movement with power reserve at 3:00, date at 6:00, and small seconds at 9:00. The earliest versions are powered by caliber 50010 (ca. 2004-2005); later models use either the 51010 (2005-2007) or 51011 (2007 onwards). Reference IW5001-15 has a Red Gold case and a Brown dial. It is a limited edition of 25 pieces created for Gassan jewelers of Amsterdam.