IWC - IW5001-19
IW5001-19 Portuguese Automatic Stainless Steel / Taiwan
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5001-19 (aka: IW5001-19) |
| Name: | IW5001-19 Portuguese Automatic Stainless Steel / Taiwan |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.30 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portuguese IW5001-19 is a limited edition of 100 pieces created for the Taiwanese market in 2010. It features a stainless steel case and a silver dial with grey numerals and hands.