IWC - IW5001-24
IW5001-24 Portuguese Automatic Red Gold / Boutique Edition
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5001-24 (aka: IW5001-24) |
| Name: | IW5001-24 Portuguese Automatic Red Gold / Boutique Edition |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.30 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Bronze |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
REFERENCE 5001 In the case of the Portuguese Automatic with date display, the railway track-style chapter ring, feuille hands and appliquéd Arabic numerals give the dial the classic appeal of the first Portuguese watches of the 1930s. The IWC-manufactured 51011 calibre integrates all the finest features ever to grace an automatic movement, such as the highly efficient Pellaton winding system and a seven-day power reserve.