IWC - IW5001-25
IW5001-25 Portuguese Automatic Red Gold / Year of the Dragon
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5001-25 (aka: IW5001-25) |
| Name: | IW5001-25 Portuguese Automatic Red Gold / Year of the Dragon |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | Yes, 888 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.30 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portuguese IW5001-25 is a limited edition of 888 pieces created in honor of the Year of the Dragon. It features a red gold case and a slate-colored dial.