IWC - IW5001-26
IW5001-26 Portuguese Automatic Tribeca Film Festival 2013
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5001-26 (aka: IW5001-26) |
| Name: | IW5001-26 Portuguese Automatic Tribeca Film Festival 2013 |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.30 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portuguese IW5001-26 is a limited edition of 100 pieces created in honor of the 2013 Tribeca Film Festival. It features a stainless steel case and a slate grey dial with bordeaux subdials - the latter hinting to the red carpet of the festival. A unique piece in platinum (IW500127) was also available.