IWC - IW5001-27
IW5001-27 Portuguese Automatic Tribeca Film Festival 2013 Platinum
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5001-27 (aka: IW5001-27) |
| Name: | IW5001-27 Portuguese Automatic Tribeca Film Festival 2013 Platinum |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.30 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portuguese IW5001-27 is a unique piece created in 2013 in honor of the Tribeca Film Festival. It features a platinum case and a slate grey dial with bordeaux subdials. It was auctioned off by Antiquorum for USD 60.000 including buyers premium at an estimate of USD 15.000 - 25.000. All proceeds were donated to the Tribeca Film Institute.