IWC - IW5001-28
IW5001-28 Portuguese Automatic Red Gold / 100 Years Hübner
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5001-28 (aka: IW5001-28) |
| Name: | IW5001-28 Portuguese Automatic Red Gold / 100 Years Hübner |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.30 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Automatic ref. IW5001-28 was created for the 100th anniversary of Hübner Jewelers. It features a red gold case and a black dial with contrasting subdials. The number of pieces produced is currently unknown.