IWC - IW502123
IW502123 Portuguese Perpetual Calendar 5021 Red Gold / Ardoise
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW502123 (aka: IW502123) |
| Name: | IW502123 Portuguese Perpetual Calendar 5021 Red Gold / Ardoise |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Perpetual Calendar ref. IW502123 is a limited edition of 50 pieces. This watch has a Red Gold case and a Black dial. Inside ticks the self-winding caliber 51614 which has a power reserve of 7-days and is equiped with a perpetual calendar.