IWC - IW5022-18
IW5022-18 Portuguese Perpetual Calendar 5022 White Gold / Ardoise
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5022-18 (aka: IW5022-18) |
| Name: | IW5022-18 Portuguese Perpetual Calendar 5022 White Gold / Ardoise |
| Produced: | 2006 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.30 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Minimum price
14 384 €
Maximum price
25 372 €
Absolute change
0 €
Opening price
19 616 €
Closing price
19 616 €
Relative change
0,00 %
Description
The IWC Portugieser Perpetual Calendar 5022 was introduced in 2006, pairing IWC's self-winding 7-day movement with Kurt Klaus' ingenious perpetual calendar module. The latter was first seen in the 1985 Da Vinci and adapted to fit the larger dimensions of the 7-day movement. It featured a case of 44.3mm with sapphire glasses both front and back. One of its signature elements was the 'Single Moon' moonphase display, allowing its owner to read the moonphase in its hemisphere. This reference, the 5022-18, features a white gold case with an ardoise colored dial. It was introduced in 2006. Between 2006 and 2007 the IW5022-18 was powered by a 51610 calibre. This changed between 2007 and 2012 in which it was powered by the 51613 calibre.