IWC - IW5023-09
IW5023-09 Portugieser Perpetual Calendar 5023 Red Gold / Arije
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5023-09 (aka: IW5023-09) |
| Name: | IW5023-09 Portugieser Perpetual Calendar 5023 Red Gold / Arije |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 5 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Perpetual Calendar ref. IW5023-09 is a limited edition created for Arije jewelers in 2014. IT features a red gold case and a brown dial with silver sub dials.