IWC - IW5032-02
IW5032-02 Portugieser Perpetual Calendar 5032 Red Gold / Black
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5032-02 (aka: IW5032-02) |
| Name: | IW5032-02 Portugieser Perpetual Calendar 5032 Red Gold / Black |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Minimum price
14 502 €
Maximum price
23 012 €
Absolute change
0 €
Opening price
19 755 €
Closing price
19 755 €
Relative change
0,00 %
Description
The IWC Portugieser Perpetual Calendar 5023 was introduced in 2010, pairing IWC's self-winding 7-day movement with Kurt Klaus' ingenious perpetual calendar module. The latter was first seen in the 1985 Da Vinci and adapted to fit the larger dimensions of the 7-day movement. It featured a case of 44.2mm with sapphire glasses both front and back. One of its signature elements was the 'Double Moon' moonphase display, allowing its owner to read the moonphase in both the southern and northern hemisphere. This reference, the IW5032-02, features a red gold case with a black colored dial. It was introduced in 2011.