IWC - IW5033-05
IW5033-05 Portugieser Perpetual Calendar Single Moon Platinum / Dubail
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5033-05 (aka: IW5033-05) |
| Name: | IW5033-05 Portugieser Perpetual Calendar Single Moon Platinum / Dubail |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser IW5033-05 is a limited edition of 25 pieces created for Dubail Paris. It features a platinum case and an ardoise dial.