IWC - IW5033-11
IW5033-11 Portugieser Perpetual Calendar Single Moon Platinum / Black
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5033-11 (aka: IW5033-11) |
| Name: | IW5033-11 Portugieser Perpetual Calendar Single Moon Platinum / Black |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Perpetual Calendar reference IW503311 is a unique piece created in 2018. It features a platinum case and a black dial.