IWC - IW5034-05
IW5034-05 Portugieser Perpetual Calendar Double Moon “150 Years” Red Gold / White
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5034-05 (aka: IW5034-05) |
| Name: | IW5034-05 Portugieser Perpetual Calendar Double Moon “150 Years” Red Gold / White |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Perpetual Calendar ref. IW503405 is a limited edition of 250 pieces. It was introduced in 2018 in celebration of IWC's 150th anniversary. It features a bright white lacquered dial, while the moonphase display is surrounded by stars.