IWC - IW5034-06
IW5034-06 Portugieser Perpetual Calendar Double Moon Platinum / Silver
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5034-06 (aka: IW5034-06) |
| Name: | IW5034-06 Portugieser Perpetual Calendar Double Moon Platinum / Silver |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Perpetual Calendar IW5034-06 was introduced in 2018. This limited edition of 250 pieces features a platinum case paired with a silver dial; the moonphase display is modeled after the one found on the 150th Anniversary models.