IWC - IW5035-01
IW5035-01 Portugieser Annual Calendar Stainless Steel / Silver
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5035-01 (aka: IW5035-01) |
| Name: | IW5035-01 Portugieser Annual Calendar Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Launched in 2015, the IW5035 family introduces the Annual Calendar complication to the Portugieser (aka Portuguese) collection. The month, date and day are displayed through three arched windows at 12 o'clock. The present version, reference IW503501, has a stainless steel case and a silver dial. Both the small seconds and the power reserve indicator have blue hands.