IWC - IW5035-05
IW5035-05 Portugieser Annual Calendar BFI London Film Festival
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5035-05 (aka: IW5035-05) |
| Name: | IW5035-05 Portugieser Annual Calendar BFI London Film Festival |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Annual Calendar reference IW5035-05 is a piece unique created for the 2015 BFI London Film Festival. It was donated by IWC for the Luminous fundraising gala charity auction. The case is done in platinum.