IWC - IW5035-06
IW5035-06 Portugieser Annual Calendar Tribeca Film Festival 2016
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5035-06 (aka: IW5035-06) |
| Name: | IW5035-06 Portugieser Annual Calendar Tribeca Film Festival 2016 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser IW5035-06 is a limited edition created in honor of the 2016 Tribeca Film Festival. It features a 44mm stainless steel case and an ardoise dial with burgundy subdials.