IWC - IW5035-07
IW5035-07 Portugieser Annual Calendar Stainless Steel / Pisa
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5035-07 (aka: IW5035-07) |
| Name: | IW5035-07 Portugieser Annual Calendar Stainless Steel / Pisa |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Annual Calendar reference IW5035-07 was introduced in 2016 as a limited edition of 25 pieces in honor of the 75th anniversary of Pisa jewelers. It features a stainless steel case and a black dial with orange accents.