IWC - IW5035-10
IW5035-10 Portugieser Annual Calendar Stainless Steel / Green / Middle East
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5035-10 (aka: IW5035-10) |
| Name: | IW5035-10 Portugieser Annual Calendar Stainless Steel / Green / Middle East |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Annual Calendar IW5035-10 was introduced in October of 2018. It features a stainless steel case and a green dial.