IWC - IW5037-03
IW5037-03 Portugieser Perpetual Calendar 44 White Gold / Ice Blue
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5037-03 (aka: IW5037-03) |
| Name: | IW5037-03 Portugieser Perpetual Calendar 44 White Gold / Ice Blue |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.40 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Perpetual Calendar 44 {WATCH_REF] debuted in 2024. This Portugieser sports a White Gold case and a Blue dial. It is powered by caliber 52616, a self-winding movement with perpetual calendar and 168-hour power reserve.