IWC - IW5042-04
IW5042-04 Portugieser Tourbillon Mystere Platinum / Silver
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5042-04 (aka: IW5042-04) |
| Name: | IW5042-04 Portugieser Tourbillon Mystere Platinum / Silver |
| Produced: | 2004 |
| Produced: | 2004 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Portuguese Tourbillon Mystere 5042 features a hand-wound movement with tourbillon, small seconds and power reserve indicator, which is housed in a 44.2mm case. Reference IW5042-04 has a Platinum case and a Silver dial.