IWC - IW5043-02
IW5043-02 Portugieser Tourbillon Mystere Squelette Platinum
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5043-02 (aka: IW5043-02) |
| Name: | IW5043-02 Portugieser Tourbillon Mystere Squelette Platinum |
| Produced: | 2004 |
| Produced: | 2004 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Portuguese Tourbillon Mystere 5043 features skeletonized version of IWC's ' Tourbillon Mystere' movement. It was available in platinum, rose gold and white gold versions. Reference IW5043-02 has a Rose Gold case.