IWC - IW5045-01
IW5045-01 Portuguese Perpetual Calendar Tourbillon Edition “150 Years” Red Gold / White
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5045-01 (aka: IW5045-01) |
| Name: | IW5045-01 Portuguese Perpetual Calendar Tourbillon Edition “150 Years” Red Gold / White |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Portuguese Perpetual Calendar Tourbillon Edition “150 Years” reference IW5045-01 is a limited edition of 50 pieces introduced in late 2017 in anticipation of the brand's 150th anniversary in 2018. It pairs the 'Tourbillon Mystere' with IWC's signature perpetual calendar module.