IWC - IW5045-04
IW5045-04 Portuguese Perpetual Calendar Tourbillon Armor Gold / Blue / Boutique Edition
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5045-04 (aka: IW5045-04) |
| Name: | IW5045-04 Portuguese Perpetual Calendar Tourbillon Armor Gold / Blue / Boutique Edition |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Perpetual Calendar Tourbillon reference IW5045-04 was introduced in 2020. Building on the template provided by the Portugieser Perpetual Calendar Tourbillon of the 150th anniversary collection, it features an 'Armor' Red Gold case of 45mm, which holds the self-winding caliber 51950 movement.