IWC - IW5045-05
IW5045-05 Portuguese Perpetual Calendar Tourbillon Platinum / Silver
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5045-05 (aka: IW5045-05) |
| Name: | IW5045-05 Portuguese Perpetual Calendar Tourbillon Platinum / Silver |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Perpetual Calendar Tourbillon reference IW5045-05 was introduced in 2020. Building on the template provided by the Portugieser Perpetual Calendar Tourbillon of the 150th anniversary collection, it features a Platinum case of 45mm, which holds the self-winding caliber 51950 movement.