IWC - IW5046-03
IW5046-03 Portugieser Tourbillon Mystère Rétrograde Laureus Charity Night 2015
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5046-03 (aka: IW5046-03) |
| Name: | IW5046-03 Portugieser Tourbillon Mystère Rétrograde Laureus Charity Night 2015 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.20 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Tourbillon Mystère Rétrograde Laureus was introduced in 2015 as a piece unique to be auctioned at the Laureus Charity Night.