IWC - IW5057-01
IW5057-01 Portugieser Eternal Calendar Platinum / White
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5057-01 (aka: IW5057-01) |
| Name: | IW5057-01 Portugieser Eternal Calendar Platinum / White |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.40 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser Eternal Calendar was introduced in 2024 as a evolution of the brand's signature perpetual calendar. With the new movement (caliber ), the calendar takes into account the Gregorian calendar’s complex leap year exceptions by skipping three leap years over a 400-year period, whilst also featuring a moon phase display so precise that it will – theoretically – only deviate by one day after 45 million years. The inaugural reference IW5057-01 sports a platinum case and a sapphire crystal dial over a white base.