IWC - IW5102-08
IW5102-08 Portugieser Hand-Wound Eight Days 75th Anniversary Red Gold / Revolution
| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5102-08 (aka: IW5102-08) |
| Name: | IW5102-08 Portugieser Hand-Wound Eight Days 75th Anniversary Red Gold / Revolution |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugieser reference IW510208 is a unique piece created for Revolution magazine. It features a red gold case and a black dial.